44 st anmälda blev efter några tråkiga återbud, 42 st som samlats för att fira klubben, 30 år. Ordf. Ove Jansson hälsade 27 st Veteraner med 15 st damer välkomna till restaurang Korfu som var platsen där kalaset skulle ägde rum.

 Detta skulle kunna ha varit en bild med alla sk "stora Grabbar", (de som har Elitföraremärket) som var med på festen men två , Anders Persson och Yngve Ekeberg hade tydligen "gömt" sig. På bilden syns från vänster: Totte Hallman, Roine Lööf, Erik Stenlund, Bosse Ekeberg, Posa Serenius och framför Lennart Dahlen! UMCK 30 års Jubile 1

En 3-rätters meny stod på programmet som skulle visa sig föll alla väl i smaken. Med tanke på att klubbens medellivslängd passerat 78 år samt att många dessutom tvingas leva med en hel del krämpor, (kopplats till personnumret, som en medlem uttryckt sig), så är det märkligt att stämningen ändå snabbt steg till ansenliga höjder. Ställde man i andra ändan av restaurangen och lyssnade på deltagarna så inte var den första tanken att denna ljudnivå skulle komma ifrån pensionärer, mer som att den kom ifrån yngre medelålders! Det verkar som att människor som en gång tävlat i motocross, enduro, eller isracing har en egenskap att behålla något slags ungdom, åtminstone mellan öronen. Detta är något man också märker när man träffar på fd konkurrenter från andra klubbar. Även då blir det mycket surr och skratt. På ett sätt märker man dock att åldern tar ut sin rätt. Det blev inget nattsuddande. Full fart i fyra timmar, sedan blev det pyspunka och alla kunde vända hemåt med ett glatt leende. Roligt hade vi, det är ett som är säkert. Till sist, som vanligt krävs det att ett antal medlemmar som gör förarbetet annars blir det inga aktiviteter, så även här: Stort tack till Bruno E, Matte W, Bosse S, Totte H samt ordf Ove J. Bo Svensson Sekr

Till vänster klubbens Ordförande Stig  Ove Jansson och på den högra bilden paret Ove och Margot Dellbeck och under dem är det Agneta Pettterson och Lotta Eriksson
UMCK 30 års Jubile 2

Vid det närmaste bordet syns fr.v Kicki Wigenfelt, Ordf igen, samt hans namne Ove Jansson. I bakgrunden till vänster syns Erik Stenlund igen med Totte Bräck vid sin sida. Nästa bord, Bosse Ekeberg med sin yngre bror Bert. Högra bilden syns i bakgrunden klubbens kassör Matte Wigenfeldt med Agneta och Lotta mitt emot.

 UMCK 30 års Jubile 3

Klubbens sekreterare Bosse Svensson berättar en del händelser ur klubbens 30 åriga historia. nedanför till vänster sitter Kalle Göransson, hedersmedlem ochmångårig kassör och en av de ursprungliga medlemmarna sedan starten 1993, brevid honom Ove Johansson också han hedersmedlem.

UMCK 30 års Jubile 4

 

Klubbmästaren Bruno Eriksson, en bild på varmrätten samt lotterisäljarna Bruno Eriksson och Ulla Britt Svensson

UMCK 30 års Jubile 5

Lelle Dahlen och Anders Israelsson ser ut att trivas tillsammans. Sekr Bosse Svensson räknar lotteripengar och kassör Matte Wigenfeldt håller koll
UMCK 30 års Jubile 6

Vänstra bilden; Bosse och Bert Ekeberg, Gittan och Roine Lööf, Totte Hallman, Olle Ståhl samt Eva Ekeberg tar en skål. Högra bilden visar Margot Dellbeck och Totte H

UMCK 30 års Jubile 7

I bakgrunden på vänstra syns Posa Serenius och Göte Brunnberg  lyssna intresserat på vad Anders Persson har att berätta. På bilden till höger  ser ni "bekanta" sedan tidigare bild.UMCK 30 års Jubile 8

Ove Johansson till vänster och Sören Jansson med fru Gunilla i mitten samt Kalle Göransson till höger.UMCK 30 års Jubile 9