22 st Veteraner hade hörsammat klubbens inbjudan om att bli bjudna på Luciakaffe på Mimmi’s Café. Även ägarinnan till Caféet bjöd deltagarna på en trevligt inslagen godispåse. Väldigt uppskattat! Klicka på rubriken för att läsa mera!
Bilden - Långbord med UMCK-Veteraner blev uppvaktade på Mimmis!
Mimmi 1 3

Vi har en fritids kommitté som jobbar för att hitta på olika aktiviteter för medlemmarna. Det verkar vara så att "enkla" träffar där det finns goda möjligheter att sitta och "surra" är det som uppskattas mest. Denna fikastund (som finns varje fredagsförmiddag hos Mimmis) var ett bra exempel. Ljudnivån blir hög och snacket går om allt mellan himmel och jord, kul som tråkigt, blandat med hel del nostalgi från vår gemensamma bakgrund som cross och enduro åkare.

 Cafe Mimmis ägarinna tillsammans med Lelle Dahlen, framför dessa två, Kalle Göransson. På andra sidan uppifrån Stig-Ove Jansson, Kalle Östlund samt Rune Sundström.
Mimmi 2 2

Nedanifrån till vänster; Ove Jansson, Yngve Ekeberg, Hasse Wigenfeldt, Sören Jansson, Ove "Bagarn" Johansson, Kalle Göransson, Lelle Dahlen, två skymda huvuden samt Anders "Ampe" Persson. Nedanifrån till höger; klubbens Ordf. Bosse Svensson, Leffe Jansson, Anders Israelsson, Perra Nyberg, skymda sitter Roine Lööf och P-O Pettersson. Sedan Thomas Runnevik, Totte Bräck samt längst bort Totte Hallman. 
Mimmi 3 3

Samma gubbar som tidigare men här syns till höger nedanifrån Anders "Ampe" Persson, Matte Wigenfeldt samt Bosse Ekeberg.
Mimmi 4 2