You are here:

 

UMCK Veteranerna på plats vid 4-dagars!

Sommarens stora svenska Enduro och Rally äventyr, 4-Dagars Enduro, kördes programenligt för 17: e gången i år. Med start i Sala på morgonen den 30 juni så hade man redan avverkat de första två dagarna innan det var dags för tredje dagens enduroslinga, sträcka 18. Den kördes på UMCK Veteranmedlemmen Hasse Wigenfeldts marker ut vid Ramsta. Som vanligt var enduroslingan, som i år var utlagd på en 7,5 km bana, i perfekt skick och vållade inte deltagarna några större svårigheter. Banan fick idel beröm av deltagarna och snabbaste tiden hade Fredrik Kvarnström från Folkare som klarade slingan på 12,45.

Ett 10-tal av UMCK´s Veteraner fanns på plats och hjälpte till med allehanda sysslor som start och mål funktionärer, trafikdirigerare och kontrollanter ute i skogen. På grund av det begränsade området som fanns till förfogande för att göra en utmanande och tillräcklig lång enduroslinga så fanns det ett flertal möjligheter för förarna att gena. UMCK´s Veteraner var därför strategiskt utplacerade där sådana möjligheter fanns och satte effektiv stopp för detta!

Efter en väl genomförd tävling så bjöds sedan alla veteranerna på gott kaffe och bröd hemma hos familjen Wigenfedt. En perfekt avslutning på en lyckad dag!

 
Kolla in några häftiga filmer från Enduro VM i Finland!

Kolla in några häftiga filmer från Enduro VM i Finland!

Det gick fort i de finländska skogarna när VM i Enduro kördes där i helgen! Följ med i skogen!
Klicka på:   https://www.youtube.com/watch?v=C-2PDB3hYIE 
och:  https://youtu.be/a-qe7YHfDPo
Bilden - Christophe Charlier, Husqvarnas toppåkare från Frankrike, fick prova på att åka dubbat i Finland!

Eli Tomac fortsätter att dominera!

Eli Tomac fortsätter att dominera!

I den tolvte deltävlingen i årets amerikanska Supercross serie, som kördes i Detroit Michigan, blev det återigen en seger för Eli Tomac. Han knappar sakta men säkert in på totalledaren Ryan Dungey och är nu bara sju poäng efter när fem deltävlingar återstår. Marvin Musquin och Ryan Dungey kom återigen på andra och tredje platsen i tävlingen.
Bilden - Eli Tomac var den som bäst kunde behärska det hala undelaget i Detroits tävling!

En nostalgiklassiker i isracing!

En nostalgiklassiker i isracing!

Vi avslutar vintersäsongen med att visa en isracingklassiker. Här är det avgörande heatet i VM-finalem 1988 i Einhoven, Holland där Erik Stenlund åker ifrån ryssarna  Yuriy Ivanov och Vladimir Suchov Dessutom är "Posa" Serenius med i det avslutande heatet.
Klicka på: https://www.facebook.com/classic.motocrossnl/videos/1867296936888622/
B
ilden - Fighten mellan Stenlund och Ivanov!


Favoritsegrar i VM- och Supercrossen!

Favoritsegrar i VM- och Supercrossen!

Eli Tomac på sin Monster Energy Kawasaki fortsätter att dominaera Supercrossen. I Indianapolis i helgen, inför 60.200 åskådare, vann han sin femte deltävling för året. I VM-crosssen som kördes i Argentina i helgen vann regerande mästaren Tim Gaijser båda heaten och leder VM efter tre deltävlingar.
Bilden - Eli Tomac, #3 ser till att han har vinnarläge redan från start!

Veckans nostalgibild!

Veckans nostalgibild!

Vår moderklubb Uppsala MCK, bildades 1947! Alltså 70-års jubileum i år! Då passar det att vi hedrar de entusiaster som en gång i tiden bildade vår eminenta klubb! Nedan ser vi ett foto på några av de som var med från början. Fr.v. Elon "Guld-Elon" Forsberg, Bengt Wessle'n, "Stickan" Karlsson, Arne Rindar (klubbens förste ordförande), Evert "Mörten" Söderlund och Einar Gångare.
Bilden - Glada miner på UMCK's järngäng!

 
Reportage och Resultat från UMCK Veteranernas Rally -16!

Reportage och Resultat från UMCK Veteranernas Rally -16!

Årets Bil & MC-Rally, denna gång med temat ”Badplatser i Hagundabygden”, har tillsammans med den efterföljande 5-kampstävlingen avgjorts i helgen.
Klicka på rubriken eller ”Race Runt Ranchen” för att läsa mera!
Bilden – Kluriga frågor att svara på. Här några av deltagarna vid andra kontrollen!

Läs mer
UMCK's Scramble -16 avgjord i strålande sol!

UMCK's Scramble -16 avgjord i strålande sol!

Även i år så var det strålande sol och ett perfekt golfväder för de golfande veteranerna som hade tagit sig till Söderbys 9-hålsbana för att göra upp om årets UMCK-Veteranernas Scramble!
Klicka på rubriken eller på "Golfen" i menyraden övanför för att läsa mera!
Bilden - Söderbys 9-hålsbana - reserverad för spelsugna veteraner!

Läs mer
En nostalgiklassiker i isracing!

En nostalgiklassiker i isracing!

Vi avslutar vintersäsongen med att visa en isracingklassiker. Här är det avgörande heatet i VM-finalem 1988 i Einhoven, Holland där Erik Stenlund åker ifrån ryssarna  Yuriy Ivanov och Vladimir Suchov Dessutom är "Posa" Serenius med i det avslutande heatet.
Klicka på: https://www.facebook.com/classic.motocrossnl/videos/1867296936888622/
B
ilden - Fighten mellan Stenlund och Ivanov!


Läs mer
Gissa-tävlingen avslutad!

Gissa-tävlingen avslutad!

Gissa-tävlingen avslutad! Nu med vissa rättelser/ändringar - Bild 15 och 16! Även om vi inte med 100% säkerhet kan avgöra om alla svar på vår frågetävling är de rätta så vill vi presentera en lista över vad vi har fått in från olika håll. Den som vi med säkerhet vet har de flesta rätta svaren är vår UMCK-Veteranmedlem Göte Brunnberg som själv tävlade under samma period som bilderna kommer ifrån!  Grattis Göte! Klicka på rubriken för att se svaren!
Bilden – Ett litet vevparti som ryms i en handflata. Två-cylindrar, 4 ventiler/cylinder. Vilket märke och modell?


Läs mer

Välkommen

Klubbens syfte är att bevara den klubbkänsla och sammanhållning som alltid funnits inom UMCK

Läs mer

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterIdag85
mod_vvisit_counterIgår810
mod_vvisit_counterDen här veckan1602
mod_vvisit_counterFörra veckan6490
mod_vvisit_counterDen här månaden24443
mod_vvisit_counterFörra månaden154390
mod_vvisit_counterTotalt1723136

Datum: 2017-03-29