You are here:

 

UMCK Veteranerna på plats vid 4-dagars!

Sommarens stora svenska Enduro och Rally äventyr, 4-Dagars Enduro, kördes programenligt för 17: e gången i år. Med start i Sala på morgonen den 30 juni så hade man redan avverkat de första två dagarna innan det var dags för tredje dagens enduroslinga, sträcka 18. Den kördes på UMCK Veteranmedlemmen Hasse Wigenfeldts marker ut vid Ramsta. Som vanligt var enduroslingan, som i år var utlagd på en 7,5 km bana, i perfekt skick och vållade inte deltagarna några större svårigheter. Banan fick idel beröm av deltagarna och snabbaste tiden hade Fredrik Kvarnström från Folkare som klarade slingan på 12,45.

Ett 10-tal av UMCK´s Veteraner fanns på plats och hjälpte till med allehanda sysslor som start och mål funktionärer, trafikdirigerare och kontrollanter ute i skogen. På grund av det begränsade området som fanns till förfogande för att göra en utmanande och tillräcklig lång enduroslinga så fanns det ett flertal möjligheter för förarna att gena. UMCK´s Veteraner var därför strategiskt utplacerade där sådana möjligheter fanns och satte effektiv stopp för detta!

Efter en väl genomförd tävling så bjöds sedan alla veteranerna på gott kaffe och bröd hemma hos familjen Wigenfedt. En perfekt avslutning på en lyckad dag!

 
Kom ihåg att anmäla er till klubbens 70-års Jubileum!

Kom ihåg att anmäla er till klubbens 70-års Jubileum!

We want you! UMCK Veteranernas ordförande och kassör, Bosse Svensson och Mats Wigenfeldt, väntar på din anmälan till moderklubben UMCK’s 70-års Jubileum som äger rum den 5 december -17 på Söderby Golf & Krog. Även tidigare medlemmar i UMCK är hjärtligt välkomna att fira klubben – Skicka ett sms till Bosse Svensson 070-8778815 så skickar han en inbjudan! Missa inte festen! För mer info – titta på tidigare meddelanden på denna hemsida!
Bilden - Bosse och Mats meddelar - sista dagen för anmälan är den 24/11!

Inbjudan till UMCK's 70-års Jubileum!

Inbjudan till UMCK's 70-års Jubileum!

Alla UMCK:are, nuvarande såväl som tidigare medlemmar, inbjudes att fira klubbens 70-års Jubileum på Söderby Golf & Krog den 5 december 2017. Alla i UMCK’s Veteranklubb har fått en separat inbjudan per post och dagens medlemmar i moderklubben UMCK har fått en inbjudan per email. Men det finns en hel del tidigare medlemmar som vi inte har adresser till som kanske vill vara med. I så fall – Skicka ett sms till Bosse Svensson 070-8778815 så skickar han en inbjudan! Och andra som vill uppvakta den pigga 70-åringen hör också av sig med ett sms till Bosse!
Bilden - Klicka på rubriken för at läsa imbjudan!
Stilstudie på Bert Ekeberg!

Stilstudie på Bert Ekeberg!

Vår egen eminenta fotograf Torbjörn Johansson överraskar med jämna mellanrum och skickar bilder från tävlingar runt om i Uppland. Den här gången har han hittat sin brors, till dags dato, oframkallade bilder från Putsbolsbanan, Rasbo 1971. Bilderna visar vår UMCK-Veteran Bert Ekeberg framfart på banan. Vad Torbjörn kommer ihåg så hade Bert en hård fajt med en nykomling vid namn Håkan Carlqvist! Klicka på rubriken för att se bilderna!
Bilden – Snygg stilstudie av Bert Ekeberg!
 

Kolla in Yamahas ny MC-robot!

Kolla in Yamahas ny MC-robot!

En Yamaha MC-robot utmanar Valentino Rossi! I ett nytt projekt som Yamaha jobbat med i över tre år har man konstruerat en automatiserad MC-robot som kör på bana. Klicka på rubriken så kan du kolla på videon vem kör snabbast!

Dags att fira moderklubbens 70-årsjubileum!

Dags att fira moderklubbens 70-årsjubileum!

Den 5 december 2017 är det dags att fira UMCK-klubbens 70 årsjubileum. Genom ett samarbete mellan moderklubben och veteranklubben kommer festligheterna att ske på Söderby Golf & Krog med olika aktiviteter som vi informerar om senare! Klubben har haft som tradition att fira med extra festligheter vid alla jämna 10-årsperioder Och så även i år! En fest ni inte får missa! Klicka på rubriken för att se hur några av inbjudningarna har sett ut genom åren!
Bilden – Så här kommer 70-årsinbjudan att se ut när ni snart får den!

 
Fler bilder från UMCK-Rallyt -17!

Fler bilder från UMCK-Rallyt -17!

Vi har fått in några bilder till ifrån UMCK-Veteranernas årliga Bil & MC-Rally.
Klicka på rubriken för att kolla in!
Bilden - Frågorna i år var en aning svåra var det allmänna omdömet!


Läs mer
Veteranernas Golf Scramble -17 avgjord!

Veteranernas Golf Scramble -17 avgjord!

UMCK-Veteranernas årliga Golf Scramble, som av tradition alltid har arrangerats på Söderby Golfs fina 9-hålsbana, blev även i år en lyckad tillställning. Klicka på rubriken för att läsa mera!
Bilden - Håll er undan ni andra! Banan reserverad för UMCK-Veteranernas Golf Scramble!


Läs mer
Stilstudie på Bert Ekeberg!

Stilstudie på Bert Ekeberg!

Vår egen eminenta fotograf Torbjörn Johansson överraskar med jämna mellanrum och skickar bilder från tävlingar runt om i Uppland. Den här gången har han hittat sin brors, till dags dato, oframkallade bilder från Putsbolsbanan, Rasbo 1971. Bilderna visar vår UMCK-Veteran Bert Ekeberg framfart på banan. Vad Torbjörn kommer ihåg så hade Bert en hård fajt med en nykomling vid namn Håkan Carlqvist! Klicka på rubriken för att se bilderna!
Bilden – Snygg stilstudie av Bert Ekeberg!
 

Läs mer
Vi har en vinnare i vår Tävling No 21!

Vi har en vinnare i vår Tävling No 21!

Tävling nummer 21 visade sig vara svårare än befarat, det gällde ju att ha svar på alla sju förarna. Och det kan ju vara svårt att få rätt på en!. Vi fick faktiskt inte in så många gissningar eller förslag på förarnas namn - och ingen kom in med rätt svar på alla. 
Men den som kom in med flest rätta svar var UMCK-Veteranen Lennart Dahlén som vinner diplomet ”Mr Moto History Know-it-All”! Grattis Lelle – du kan din enduro historia! 

Klicka på rubriken eller gå in under ”tävlingar” så får ni se de rätta svaren!
Bilden – Diplom No 21 gick till Lennart Dahlén!

 

Läs mer

Välkommen

Klubbens syfte är att bevara den klubbkänsla och sammanhållning som alltid funnits inom UMCK

Läs mer

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterIdag352
mod_vvisit_counterIgår796
mod_vvisit_counterDen här veckan1924
mod_vvisit_counterFörra veckan6737
mod_vvisit_counterDen här månaden18700
mod_vvisit_counterFörra månaden27513
mod_vvisit_counterTotalt1936037

Datum: 2017-11-22